NEONY: Winyl niewinyl

Technologia lathe-cut pozwala na produkcję niewielkich nakładów płyt, niekoniecznie winylowych (polichlorek winylu), ale też poliwęglanowych. Choć wiąże się to z koniecznością wycinania poszczególnych egzemplarzy (a nie tłoczenia) w czasie rzeczywistym. A ponieważ dostałem ostatnio taką płytę z nagraniem albumu Uniform polskiej grupy Neony, to dwa słowa na ten temat.

W sumie pomysł wyprodukowania lathe-cuta w 10 kopiach (ta, którą otrzymałem, nosi nr 6/10) jest o tyle niezły, że rzecz przyciąga uwagę, np. moją jako recenzenta nieprzepadającego za neorockową stylistyką zespołu, jak dla mnie zbyt wygładzoną. Owszem, przebojową (Pierwszy krok w chmurach) i młodzieżową w tekstach, ale zarazem dość, powiedzmy, radioeskową. Z riffami brzmiącymi jak Franz Ferdinand grający Lady Pank. I niezłym wokalistą, jeśli pominąć trochę nieopanowany falset. Nie będę więc oszukiwał – moją uwagę w tej sytuacji zwróciło jednak przede wszystkim zachowanie gramofonu i głośników.

IMG_20150823_114142_edit

Sam nośnik wygląda bardzo efektownie, jak idealnie przezroczysty winyl. Choć z tego, czego dowiedziałem się od firmy Beevinyl, która tę wersję albumu wyprodukowała, wynika, że nie jest to ani PCV, ani poliwęglan. Ramię gramofonu (od razu zastrzegam – prawidłowo wyważone) zbiera minimalnie więcej trzasków niż przy typowym LP, przede wszystkim na początku i na końcu strony, zatem dość tradycyjnie. To, co słychać pomiędzy jednym a drugim punktem, jest i dynamicznie zbliżone do zwykłego winyla. Jeśli pojawia się lekkie spłaszczenie i mniejsza przestrzenność (jeden z podstawowych atutów winylowego nośnika to dobry efekt przestrzeni), to podejrzewam, że jest to raczej efekt brzmienia samej płyty, mocno skompresowanej w wersji CD. Dla lathe-cuta wykonany został w każdym razie oddzielny analogowy mastering. Są oczywiście zasadnicze plusy – można próbować (przy pewnych nakładach sił i środków) bawić się w to w domu, a do tego – w tej technologii można nawet próbować wykorzystać nielubiane płyty CD, których tworzywo (właśnie poliwęglan) okaże się ze względu na twardość lepszym nośnikiem do domowego rycia niż winyl. Ocena – zgodnie z numerem, choć biorę pod uwagę egzotykę nośnika, bo sam materiał raczej o oczko niżej.

NEONY Uniform, Sony/Beevinyl 2015 (BEE0326) 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s