SUPREME TALENT SHOW: Gang Tanzanii

Oczywiście nie z Tanzanii, tylko z Mali, ale dopadła mnie ta płyta (a w zasadzie kaseta – ale o tym za chwilę) w czasie, gdy próbowałem przesłuchać nowe popularne produkcje z kraju (Gang Albanii) i z zagranicy (Diplo i okolice). Supreme Talent Show z Bamako bije rzecz jasna każdą z nich. Nie tylko pod względem spontaniczności, niesamowitego flow afrykańskich raperów i polirytmicznej finezji. Chodzi też o emocjonalny ogień, karkołomne tempo, luz i właśnie charakter z pogranicza prywatki – w stylu modnych w tym afrykańskim kraju imprez typu Balani Show, nieco kojarzących się z angolańskim kuduro – i autoparodii prywatki. Na stronie wydawcy, firmy Sahelsounds, można podejrzeć, jak wygląda sytuacja, gdy komputery na dobre wchodzą do studiów nagraniowych w Bamako. A w muzyce Supreme Talent Show słyszymy, co się dzieje, gdy elektroniczne akcesoria zaczynają naśladować lub samplować tradycyjne instrumentarium.

supreme2

Kasetowe wydanie, z tryskającą photoshopowym kiczem okładką (powyżej w całej okazałości) miejscowego mistrza komputerowego designu Prinsco de Dinga, świetnie oddaje ducha tej zabawy. Zresztą profesjonalnie nagrana (w amerykańskim National Tape) kaseta z chromową taśmą brzmi znakomicie i zanim dotrzecie do mojego ulubionego Kodo Kuma Sera nośnik ten zmusi was do zaliczenia jazdy obowiązkowej z kilku innych hitów nie mniejszego kalibru. A wydanie cyfrowe bez trudu kupicie za uczciwą cenę na Bandcampie.

SUPREME TALENT SHOW Danbe, Sahelsounds 2015, 8/10

4 uwagi do wpisu “SUPREME TALENT SHOW: Gang Tanzanii

  1. Jeśli Deezer nie ma nagrań Supreme Talent Show (jako francuski serwis – w tym kraju nagrywa i koncertuje wielu afrykańskich artystów), to chyba już żaden inny. Zresztą nie sądzę, by ktokolwiek miał tę konkretną płytę – Sahelsounds to małą wytwórnia. Pozostaje słuchać na Bandcampie i ew. kupić również tam…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s