LED ZEPPELIN: Opus

Mam słabość do okienkowych okładek, które można dowolnie komponować z wewnętrznymi obwolutami płyt (drugi klasyczny przykład to „Some Girls” Rolling Stones). Oryginalne wydanie winylowe „Physical Graffiti” (1975 r.) dawało takie możliwości, specjalne wydanie rocznicowe zakres tych możliwości jeszcze poszerza, bo zamiast dwóch płyt mamy trzy. I pal licho zawartość, bo bonusowe nagrania ze starych sesji (The Companion Disc) można znaleźć też na poszerzonej edycji CD, chodzi oczywiście o nowe okienka!

Jeden z moich znajomych wydawców wspomniał ostatnio na Facebooku, że wznowienia Floydów czy Zeppelinów zalewające tłocznie wywołały potężne opóźnienia w tłoczniach. To prawda. Choć akurat w wypadku „Physical Graffiti” skłonny byłbym się na opóźnienia zgodzić. To wydawnictwo Warner mógłby bowiem sprzedawać pod hasłem znanym z jednego z sublabeli tej wytwórni, czyli Rhino (założonego notabene rok po wydaniu „Physical”…): Muzyka w formie, w jakiej miała być słuchana – jedna strona naraz. Czyli superklasyk na początek każdej strony i mocny akcent na jej koniec – taki układ sprawiał, że tej długości płyta naprawdę miała sens. Dodatkowo w tym wypadku mamy chyba płytę najszerzej prezentującą różne pola zainteresowań grupy – od bluesa, przez hard rock, po rock progresywny. Rodzaj zamierzonego opus magnum, w wypadku którego zamierzenie udało się zrealizować.

IMG_20150412_123835_edit

Wydana pod oryginalnym labelem Swan Song – wytwórni związanej z zespołem i publikującej potem kolejne wydawcnictwa – jest w tej edycji „Physical Graffiti” zestawem dobrze zremasterowanym, bez psucia efektu nadmierną kompresją (nad całością serii rocznicowych wznowień pracował Jimmy Page). Cały zestaw trzech winyli wytłoczył w europejskim wydaniu niemiecki Optimal, trzymający wciąż przyzwoity poziom (master przygotował John Davis z Companion Audio, który poza Zeppelinami robił ostatnio Royal Blood i FKA Twigs). Choć pewnie amerykańska wersja po staremu lepsza…

LED ZEPPELIN Physical Graffiti, Swan Song 1975/2015 (8122795793) 9/10

Jedna uwaga do wpisu “LED ZEPPELIN: Opus

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s